Biskup Palić u “Agapeu” o dolasku Pape u Mostar i Međugorje: Za svaku biskupiju bila bi to velika čast

U emisiji fra Marija Knezovića biskup Palić odgovorio je zašto papa Ivan Pavao II. nije smio doći u Međugorje te kako bi on dočekao Svetoga oca

Autor: Darko Pavičić
event 20.12.2024.

Prefekt Dikasterija za nauk vjere kardinal Victor Manuel Fernandez kazao je, predstavljajući Notu „Kraljica Mira“ o Međugorju, kako je papa Ivan Pavao II. htio posjetiti i Međugorje za svojega pohoda Bosni i Hercegovini, ali da mu to mjesni biskup mons. Ratko Perić to nije želio omogućiti. O tome što se tada događalo i zašto Papa nije mogao pohoditi i Međugorje, odgovorio je u petak uvečer mostarsko-duvanjski biskup mons. Petar Palić gostujući u emisiji „Agape“ fra Marija Knezovića na Radio Miru Međugorje.

– Papa Ivan Pavao II. želio je doći u Međugorje, ali kako je kazao kardinal Fernandez, biskup iz Mostara rekao mu je da ga „zaobiđe“. Biste li se vi radovali sada da dođe papa Franjo u Hercegovinu? – pitao je fra Mario biskupa Palića.

– Naravno da bih se radovao, kako se čovjek ne bi radovao svojem pastiru. Ali, ta izjava kardinala Fernandeza nije dio note „Kraljica Mira“, nego je to izgovoreno na tiskovnoj konferenciji kada se govorilo o povijesnom razdoblju. Mons. Mateo iznio je taj podatak, između ostalih, da je Ivan Pavao II. u jednom trenutku htio doći u Međugorje, ali da je poslan signal s ove strane, odnosno od tadašnjeg biskupa da se preporuča radi cijele situacije da ne dolazi – odgovorio je biskup Palić, na što je fra Mario uzvratio da tu Fernandezovu izjavu neki tumače kao udar na umirovljenog biskupa.

– To mogu biti nečije prosudbe, ali ne bih to rekao. Svatko tko pozna to vrijeme, koje je bilo veoma ružno i za Crkvu u Hercegovini i za franjevce definitivno, a to treba otvoreno reći, jer mislim da to vrijeme nikome ne služi na čast. Teško je danas, u sadašnjem vremenu, iščitavati tadašnje poruke i djelovanja, kao što neki žele iz današnje perspektive čitati djelovanje bl. kardinala Stepinca. I uvijek se postavlja pitanje zašto nije učinio više ili dovoljno. Što je to dovoljno ili više u tom vremenu, a da mi iz ove perspektive možemo prosuđivati? – zapitao se biskup Palić i dodao kako ne bi „na taj način jednostavno i olako prosuđivao“.

– To su bile vrlo izazovne godine, kako politički tako i unutarcrkveno. Ne znači da još uvijek nisu, ali tada su izrazito takve i sigurno je tada biskupova procjena bila (ako je to istina, a nemamo razloga ne vjerovati), da je bolje da u takvoj nesređenoj situaciji Papa ne dolazi – kazao je biskup Palić, dodavši kako je tada o stavu Crkve prema Međugorju na snazi bila samo tzv. „Zadarska izjava“ tadašnje Biskupske konferencije Jugoslavije.

– Bilo bi logično i prirodno da papa Franjo ili neki sljedeći papa, ako će dolaziti u BiH, dođe i u Mostar i Međugorje? – upitao je fra Mario.

– Ne znam hoće li doći i kad će doći, ali za jednog biskupa i lokalnu Crkvu naravno da je to posebna čast i bez obzira na organizaciju, koja je vrlo zahtjevna. Ta organizacija, znam iz dubrovačkih dana, ona uključuje iznimno velike napore, ali mislim da je to za svaku nadbiskupiju čast – odgovorio je biskup Petar Palić.

Cijelu emisiju “Agape” možete poslušati i pogledati na linku

Pročitaj više

POPULARNI DOMINIKANAC ZA VJERUJEM.HR

Ako ljudima odgovaramo s kopiranim sadržajem poruke dobro je ipak učiniti ju osobnom i na početku uz zahvalu navesti ime osobe kojoj se ona odgovara

Najznačajniji fenomen srednjovjekovne religioznosti je hodočašćenje. Gotovo je svatko u ranom i kasnom srednjem vijeku, barem jednom godišnje, ovisno o staležu, imovnom stanju i pobožnosti, hodočastio u neko udaljeno ili bliže svetište

Jedne noći su mu ukrali sve što je imao: zdjelu riže, pamučnu košulju i dva novčića.