Znanost u čudu: CT-om tijela sv. Leopolda Mandića otkrivena prisutnost dijelova mozga i srca!

Tijelo sv. Leopolda nije balzamirano i gotovo je posve očuvano (samo se malo smežuralo), a na CT-u napravljeno je 3.000 snimaka vanjskih i unutarnjih organa

Autor: Darko Pavičić
event 20.11.2024.
Neraspadnuto tijelo Leopolda Bogdana Mandića (Photo: Grgo Jelavić/Pixsell)

Tijelo sv. Leopolda nakon ekshumacije iz grobnice u kojoj počiva od 1963. g., podvrgnuto je stručnoj analizi, odnosno rekogniciji. U patrologiji se kaže kako riječ  rekognicija dolazi od latinske riječi i znači raspoznavanje, prepoznavanje, a odnosi se na utvrđivanje istovjetnosti osobe, stvari ili spisa za ono što se izdaje. Rekognicijom se utvrđuje identitet napose tamo gdje postoje dvojbe o njemu. Tako u slučaju tragičnih preminuća, kad je lice i tijelo izobličeno i neprepoznatljivo od rana i udaraca, obavlja rekognicija mrtvih. Samo medicinsko ispitivanje trajalo je 49 dana, od 12. listopada do 30. studenog 2015.

– Ne mogu ne definirati drukčije nego odličnim stanje očuvanja tijela sv. Leopolda, nad kojim je zadnje ispitivanje obavio 1976. prof. Virgilio Meneghelli – rekao je talijanskim medijima prof. De Caro, voditelj stručnog tima nakon medicinskog ispitivanja, poslije kojega je tijelo krenulo prvo put Rima, a nakon toga i Zagreba, gdje su ga pohodili deseci tisuća hodočasnika.

– U odnosu na prije 39 godina, koristeći se posljednjim tehnologijama, podvrgnuli smo svečeve relikvije CT-u pomoću kojeg smo snimili 3.000 slika, koje su nam po prvi puta omogućile preispitivanje s upotpunjenom analizom i vanjskih i unutarnjih dijelove tijela. Na naše iznenađenje, utvrdili smo da su još uvijek prisutni dijelovi mozga i srca. Ovo otkriće je uistinu neobično, jer je poznato da se i u neraspadnutim tijelima svetaca “meki” organi u pravilu ne očuvaju poput ostalih dijelova tijela – rekao je on.

– Tijelo sv. Leopolda nije balzamirano i posve je očuvano. Rekao bih da se tek samo malo smežuralo – rekao je u najavi svečeva dolaska fra Jure Šarčević, provincijal hrvatskih kapucina.

Nakon obavljenog medicinskog ispitivanja morali su se poduzete i neki rekonstrukcijske zahvate poput izrade nove maske za lice, koja je napravljena po modelu iz 60-ih godina prošlog stoljeća, koji se čuva u samostanu. Zatim, trebalo je tijelo premjestiti u novi sarkofag, što je povjereno veroneškom stručnjaku Lineu Tabarinu. Nova maska na licu je izrađena od poliuretana, a ručno su je oslikale dvije umjetnice, časna sestra iz Napulja i profesionalna kazališna vizažistkinja iz Trevisa. Tijelo je položeno u novi sarkofag izrađen od prozirnog materijala. Sarkofag nosi latinski natpis: «Sanctus Leopoldus a Castronovo» («Sveti Leopold iz Herceg Novog). Za sam prijenos nabavljeno je i blagoslovljeno novo vozilo, kojim je sv. Leopold dovezen i na zagrebački Kaptol 2016. te potom u zagrebačku Dubravu u samostan franjevaca kapucina.

Inače, mrtvo tijelo fra Leopolda 21 godinu počivalo je na gradskom groblju u Padovi, a onda je 19. rujna 1963. preneseno u kapucinsku samostansku crkvu sv. Križa u Padovi. Na temelju spontanog štovanja i brojnih svjedočanstava o zadobivenim milostima po njegovu zagovoru, crkvene vlasti su 16. siječnja 1946. otvorile proces za njegovo proglašenje blaženim i svetim. Cijeli postupak je zaključen 20. ožujka 1952. Nakon što je proces za proglašenje blaženim završen u nepune 34 godine od njegove smrti, Leopolda Bogdana Mandića blaženim je proglasio papa Pavao VI. na trgu pred bazilikom sv. Petra u Rimu 2. svibnja 1976.

Generalni postulator Kapucinskog reda 4. srpnja 1977. uputio je Zboru za proglašenje svetaca molbu da se nastavi s postupkom i za Leopoldovo proglašenje svetim. U godini 1980.-1981. u Trentu su obavljena ispitivanja u vezi s čudom ozdravljenja Elizabete Ponzolotto, a koje je predloženo u apostolskom postupku za njegovo proglašenje svetim. Nakon što je papinski liječnički savjet potvrdio velikom većinom glasova da je ozdravljenje gospođe Ponzlotto, uslijedila je objava dekreta pape Ivana Pavla II. o dokazanom čudu koje se dogodilo na zagovor blaženog Leopolda.

Pročitaj više

Između mnogobrojnih parola protiv vjere i Crkve često je izvikivana ona o »bogomoljstvu« i »licemjerstvu«. Njome se htjelo označiti neko puzavo, uskogrudno, sladunjavo i nemoćno držanje prema životu, koje je nedostojno odrasla, zrela i slobodna čovjeka. Na takva prigovaranja postoji samo jedan odgovor: takvo držanje nema ništa zajedničko s pravom i ozbiljnom religioznošću, ono je…

Jučer sam se prišuljao Pilatu iza leđa  i pratio lice Nevinoga dok mu je postavljao pitanje: Quid est veritas?  Čekao sam odgovor. Tako bih ga radio bio čuo. Već sam pomišljao kako se okoristiti njime. No, ništa se nije dogodilo. Ni treptaj oka ni trzaj na licu Nevinoga. A ipak, sve je bilo kao u…

Ovo se kraljevstvo ne promiče oružjem ili silom, dapače, time se kompromitira Isusov navještaj i htijenje. Ono nije od ovog svijeta, ali je u svijetu. On nema svojih divizija, u Staljinovu smislu, ali ima snagu Duha, moćniju od svih divizija i čelika, kaže fra T. Pervan za Radio Mir Međugorje